Dekar nedir

Dekar nedir matematiksel olarak hesaplamalarda ölçü birimleri kullanılmaktadır. Belirli aşama ve azdan artana ve artandan azalana doğru belirli aralıklarda kesilerek isimler ile parça büyüklükleri ayrılmaktadır. Bir parçanın ne kadarlık alana hitap ettiği anlamlarında, alan ölçümleri yapılmaktadır.

Belirli bir alanın mm, cm metre ya da km gibi ölçüm birimleri bulunmaktadır. Daha çok küçük yaşlarda matematik dersleri ile bu bilgiler öğretilmektedir. Genel olarak ise mal, mülk çerçevesinde kullanılmakla birlikte; kişilerin ev, arsa ve ya tarla bazında sahip oldukları alanın anlatımında tabu dairelerinde işlev görmektedir.

Dekarın Kullanımı:

1000 cm= 1metre olarak belirlenen ölçüm ayarına göre 1000 metre karelik ölçü birimi ise dekarı ifade etmektedir. Öyle ki; ar’ın 10 katına eşit olmaktadır. Yani 1000 metre kare bir dekar olarak bilinmektedir. Köylerde ekim ve hasat konusunda dikkat çeken tarla parçaları için çok kullanılan bir ölçü ifadesini oluşturmaktadır. O halde, dekar nedir sorusuna; bir yüzeyin kapladığı ve kapsadığı yer miktarını ölçen büyüklük, alan olarak tanımlanmaktadır.

Dekar halk dilinde dönüm olarak da adlandırılmaktadır. Daha eskileri gidildiğinde çiftçilik kullanımına bakılırsa evlek adı da verilmektedir. Dekar, dönüm olarak da kullanılmaktadır; ancak dönüm tam anlamıyla dekara eşit sayılmamaktadır. 1 dekar = 1000 metre kare olduğu halde, 1 dönüm = 918.393′ e karşılık gelmektedir. 10 dekarda eşittir bir hektara olarak kademe kademe adlandırılıp hesaplanmaktadır.

Comments

  1. By Aytug

    Cevapla

  2. By Zeliha

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir