1 dekar kaç dönüm

1 dekar kaç dönüm ? 

Ölçme; doğada var olan canlı cansız tüm varlıklar için kullanılan bir sistemdir. Doğa nesnelerinin boyut ve koordinatları ölçme sistemiyle belirlendikten sonra elde edilen veriler sayıyla ya da grafik olarak belirtilir. Ölçme sistemi esas olarak jeodezik ve düzlem olarak iki şekilde inceleme konusuna sahiptir. Ayrıca sınıflarına göre de topoğrafik ve mühendislik ölçme olarak ikiye ayrılır. Topoğrafik olanlar daha çok jeolojik ve siyasi haritaların oluşturulmasında kullanılır ve bunun için küçük ölçekli haritalardan yararlanılır.

Ölçüm Sistemlerinden Dekar:

Ölçüm sistemlerinde öne çıkan ise uzunluk ve alan birimleridir. Mesafeler, konumlar, kapladığı alanlar esas alındığında topoğrafya için bu birimlerin kullanılması elzemdir. Uzunluk birimlerinde yaygın standart birim ise metredir. Metrenin alt ve üst katlarıyla belirlenmiş bir ölçüm sistemidir. 1 dekametre 10 m; 1 hektometre 100 m, 1 kilometre 1000 metredir. Alan ölçümlerinde ise alan birimleri kullanılır. Birim olaraksa metrekare kullanılır. Metrekare demek her bir kenarı 1 m olan bir alanın ölçüm ifadesidir. Buna göre metrekarenin astları 100 100 küçülürken, katları 100 100 büyür. 1 dekametrekare metrekarenin 100 katı iken 1 hektometrekare metrekarenin 10.000 katı, 1 kilometrekare ise metrekarenin 1 milyon katıdır.

Bunun dışında ar, dönüm gibi isimlendirmeler de vardır. Ar= 100 metrekaredir. Peki, 1 dekar kaç dönüm? Öncelikle dekar nedir ona bakalım. Dekar Ar’ın on katı olup 1000 metrekaredir. Halk arasında dekara dönüm de denmektedir. Bu durumda bir dönüm veya dekar derken çok yakın değer olacaktır. Çünkü ikisi birbirine tam eşit olmaz. 1 dekar 1 dönüme çok yakın bir değerdedir. 1 dönüm= 918,393 metrekaredir.

Comments

  1. By Hakan

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir