Yatak odası iç dekorasyon örnekleri

Yatak odası iç dekorasyon örnekleri, yatak odası hiç şüphesiz bir evin en özel bölmesidir. Dünyanın değişik kültürlerinde çok çeşitli yatak odası dizaynları bulunmaktadır. Milletlerin sahip oldukları kültüre göre çeşitlilik gösteren yatak odası tasarımlarının hepsinde temel bir ruh vardır; odanın tasarımı daima büyük ve rahat bir yatak etrafında şekillenir. Bu yatağın etrafında mutlaka var olan dolaplar ve diğer örtü, aksesuar, aydınlatma ekipmanları kültürlere göre faklılık gösterirler.

Yerleşik hayata sonradan geçmiş bir millet olmamıza rağmen ev dekorasyonu konusunda diğer yerleşik milletlerle yarışabilecek bir zevke sahibiz. Osmanlı’da her ne kadar ihtişamlı binalar olmasa da çok gösterişli iç tasarımlar bulunmaktadır, yatak odası da bu gösterişten payını almıştır.

Osmanlı etkisinde kalan yatak odası iç dekorasyon örnekleri çoğunlukla antika görünümlü ahşaplardan üretilen yatak ve dolaplardan oluşur. Bununla birlikte Batıdan etkilenen çağdaş Türk kültürünün etkisiyle daha minimal tasarımlara sahip, geniş yaşam alanı yaratan mobilyaların kullanıldığı dekorasyonlar çok daha popüler bir konumdadır.

İç dekorasyon denilince ilk akla gelen millet kesinlikle İngilizlerdir, özellikle yatak odası söz konusu olduğunda… Zevk ve asalet timsali kabul edilen İngilizlerde yatak odaları İngiliz sanatının etkisi altındadır. İngiliz yatak odalarında çok güzel işlenmiş kumaşlardan oluşan süslü perdeler, yastıklar ve çarşaflar baskın unsurdur.

Bunun yanında barok mimarinin mobilya tasarımına da yansıması sonucu kavisli yerine sert köşeli mobilyalara da sıklıkla rastlanır. Unutmayın ki asalete son derece önem veren İngilizlerde beyaz renkler her zaman birincil tercihtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir